guarana 11

Kofein a sport opravdu patří k sobě? Jaké jsou důvody pro jeho užívání?

Kofein ke sportu patří. Přestože se o tom příliš nemluví, téměř třetina rekreačních i vrcholových sportovců kofein pravidelně užívá a čerpá z jeho benefitů. Jak kofein působí a v jaké formě je nejbezpečnější jej do těla dostat? Jak vlastně pomáhá při výkonnostním sportu?

Nejen kofein povzbuzuje

Většina obyčejných smrtelníků, která miluje kávu, na svém těle jistě pozorovala povzbuzující účinky kofeinu, které se objevily po vypití hrnku kávy. Kofein ale není obsažen pouze v kávě, poměrně velké množství látky podobné kofeinu se nachází například také v guaraně, což je jihoamerická liána, která se pro své povzbuzující účinky proslavila i u nás v Evropě. Kofein v ní obsažený se označuje jako guaranin a působí podobně jako kofein v kávě, jen má dlouhodobější a pozvolnější účinky.

Jak kofein na tělo při sportu působí?

Je známo, že kofein dokáže povzbudit látkovou výměnu. Jak to ale dělá? Toto působení má na svědomí především zrychlený metabolismus mastných kyselin uložených v zásobním tělesném tuku. Ty se začnou po konzumaci kofeinu před sportem rozkládat jako první. Teprve po nich přijde na řadu glykogen obsažený ve svalech. Ten se za normálních okolností při intenzivním pohybu spaluje jako první. Jestliže si tedy dáte před výkonem kávu nebo guaranu budete prvních 15 až 20 minut pohybu spalovat místo glykogenu zásobní tuk a ušetříte tak klidně i polovinu energetické zásoby ve svalech. Zároveň se tímto způsobem lze velice efektivně zbavit také nežádoucích tukových zásob.

Nechcete před každým zápasem pít kávu?

Povzbuzující účinky kofeinu můžete využít jak při aerobních aktivitách, tak při silovém sportu. Doba jeho působení je ale bohužel poměrně krátká. Nejvyšší intenzity dosahují účinky kofeinu zhruba půl hodiny po jeho konzumaci. Poté již jeho schopnost potlačit tělesnou či duševní únavu postupně klesá. Guarana na rozdíl od kávy obsahuje kofeinu podobný guaranin, který ale účinkuje mnohem déle, typicky až několik hodin. Proto stačí dát si kofein v podobě prášku anebo kapslí ráno a o energii po celý den máte postaráno. Kapsle si navíc můžete vzít i sebou do batohu a doplnit energii bezprostředně před důležitým zápasem anebo sportovním výkonem. Ve srovnání s kofeinem je guaranin také šetrnější k tělu a hledáte-li co na posílení imunity byste si měli dopřát, je právě tato látka to pravou.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup